Grzywna za lekkomyślny lub złożony w złej wierze wniosek o ubezwłasnowolnienie. Prawnik radzi – krok po kroku – Warszawa, Siedlce, Płock.

dług osoby ubezwłasnowolnionej

Skoro odwiedzacie Państwo mojego bloga, zapewne interesuje Państwa temat ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego.

W kilku wcześniejszych wpisach wyjaśniłem problematykę postępowania o ubezwłasnowolnienie oraz przygotowałem wzór wniosku.

W dzisiejszym wpisie skupię się na osobach mogących złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie oraz skutkach lekkomyślnego złożenia takiego wniosku.

Spis treści:

Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może skierować do sądu:

  1. małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona
  2. krewny w linii prostej osoby, która ma być ubezwłasnowolniona
  3. rodzeństwo osoby, która ma być ubezwłasnowolniona
  4. przedstawiciel ustawowy osoby, która ma być ubezwłasnowolniona
  5. prokurator

Pisałem o tym we wcześniejszym artykule, z którym można się zapoznać w tym miejscu:

„Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie”

Złożenie wniosku lekkomyślnie lub w złej wierze

Jednocześnie należy pamiętać, że skierowanie wniosku o ubezwłasnowolnienie niesie ze sobą dalekosiężne skutki dla osoby objętej wnioskiem.

W związku z powyższym ustawodawca przewidział środki mające powstrzymać osoby wskazane jako wnioskodawcy od lekkomyślnego lub w złej wierze składania wniosku o ubezwłasnowolnienie.

Art. 545 § 4 kodeksu postępowania cywilnego stanowi: Kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie podlega karze grzywny.

Pamiętaj ! Składając wniosek w złej wierze lub lekkomyślnie narażasz się na karę do 3 tysięcy złotych!

Jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, grzywnę wymierza się w kwocie do trzech tysięcy złotych. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa.
 Na postanowienie o nałożeniu grzywny służy zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub od dnia ogłoszenia na posiedzeniu sądu. Jeśli sąd nałożył na Ciebie grzywnę i chcesz się od niej odwołać – zapraszam do komentowania lub kontaktu w celu omówienia jak prawidłowo złożyć odwołanie.
Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub masz wątpliwości czy Twój wniosek mógłby być złożony w złej wierze zapraszam do komentowania lub kontaktu. Wskazane problemy będę się starał omówić indywidualnie bądź we wpisach.

Jeśli po przeczytaniu powyższego wpisu nadal macie Państwo pytania w zakresie osób, które mogą złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub grzywny nałożonej przez Sąd – zapraszam do kontaktu i komentowania.

Odpowiadam na każde poruszone przez Państwa kwestie oraz zachęcam do wskazywania co powinno być przedmiotem kolejnych wpisów.



Dominik Nowak radca prawny porady prawne, opinie prawne, pisma procesowe Warszawa |Śródmieście | MokotówDominik Nowak – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2009 r. jako prawnik w organach administracji szczebla centralnego i samorządowego. Posiada doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych, nieruchomości . Praktyk w zakresie postępowań związanych z pomocą społeczną, prawem rodzinnym najmem lokali użytkowych i mieszkalnych. Reprezentuje klientów przed sądami w sprawach z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego i odszkodowań.

6 Replies to “Grzywna za lekkomyślny lub złożony w złej wierze wniosek o ubezwłasnowolnienie. Prawnik radzi – krok po kroku – Warszawa, Siedlce, Płock.”

  1. Gdzie można sprawdzić czy dana osoba jest ubezwłasnowolniona i kto jest jej opiekunem?
    Czy opiekunem może zostać osoba na stałe mieszkająca za granicą?
    Czy można kwestionować słuszność wyboru opiekuna?

    1. Dominik Nowak radca prawny says: Odpowiedz

      Dziękuję za pytanie, przedstawiony problem postaram się kompleksowo przedstawić w następnym wpisie, który niebawem zostanie opublikowany. Mam nadzieję, że znajdą się tam wszelkie odpowiedzi dotyczące problemu ubezwłasnowolnienia, opiekuna, możliwości kwestionowania wyboru opiekuna oraz tego czy należy mieszkać w miejscowości, w której przebywa osoba ubezwłasnowolniona.

  2. Dzień dobry Ja mam chorego brata psychicznie od dawna jest dorosły ma 62 lata i chciałabym go ubezwłasnowolnić z takiego powodu ze nie kontroluje siebie sam ostatnio w sierpniu wziął jakąś pozyczkę na niedużą kwotę ,a teraz firma windykacyjna sie upomina o dług.Jakie dokumenty powinnam zgromadzić w związku z ubezwłasnowolnieniem i ile kosztuje taka sprawa.

  3. Dzień dobry jetem mamą prawie 18letniego syna z autyzmem. Jest on osobą nie mówiącą.Znajoma powiedziała ,że mogę go ubezwłasnowolnić. Ona wystąpiła o ustanowienie obojga rodziców,czy rzeczywiście jet to możliwe . Męża często nie ma w domu,ale zdarzają się sytuacje gdzie jedno z rodziców idzie do szpitala ,a drugie sprawuję opiekę nad dzieckiem . Czy można dostać zaświadczenia oddzielne o sprawowanej opiece nad dzieckiem od sądu. Czy lepiej jest składać wniosek na jednego opiekuna. Bardzo proszę o radę, bo zupełnie nie wiem co mam robić . Każdy doradza co innego. A niedługo nie będę mogła za syna załatwić nic. Może być duży problem Bardzo dziękuję

  4. Witam pana mecenasa a ja mam pytanie dość nie typowe zastanawia mnie czy można się w jakiś sposób obronić przed tego typu zagrożeniem bo inaczej tego nazwać nie mogę mam brata który leczy się psychicznie od 20 lat jest na ręcie i nie stety mam też siostrę która próbuje go ubezwłasnowolnić a brat jest w zupełności normalnym człowiekiem zachowuje się normalnie płaci swoje rachunki dba o siebie prowadzi swoje gospodarstwo domowe jest utalentowany zna się na komputerach i systemach operacyjnych zna się na smartfonach potrafi je naprawiać ogólnie normalny facet ale siostra jest tak pazerna że może próbować odebrać z pomocą sądu mu jego dobytek a przede wszystkim człowieczeństwo tak bo ubezwłasnowolniona osoba nie jest już człowiekiem staję się przedmiotem rzeczą z którą można robić co się chce to najgorsze co można zrobić człowiekowi powie Pan mecenas jak można się obronić przed czymś takim bo 3000zł za bezpodstawny wniosek to jest kpina nie kara z poważaniem. K

    1. Dominik Nowak radca prawny says: Odpowiedz

      Szanowny Panie, dziękuję za zapytanie. Nadużycia w procedurze ubezwłasnowolnienia jest częstym problemem. Aby właściwie ocenić sytuację opisaną w komentarzu należy dokładnie poznać sprawę. Po tej analizie będzie można stwierdzić, czy istnieją okoliczności na które Pan wskazuje. W tym celu zapraszam do osobistego kontaktu w sprawie ubezwłasnowolnienia brata. Dokładna analiza przypadku pozwoli podjąć ewentualne kroki prawne. Zapraszam do kontaktu tel: 500861130 email: kontakt@dnradcaprawny.pl Z wyrazami szacunku. Dominik Nowak – radca prawny

Dodaj komentarz