Co warto wiedzieć o umowie najmu mieszkania?Analiza i recenzja umowy najmu.

najem okazjonalny mieszkania domu prawnik porady prawne Warszawa Umowa najmu okazjonalnego

Przygotowując ten wpis, zainspirował mnie jeden z Klientów, który poprosił mnie o przygotowanie recenzji umowy najmu. Pochodził z miejscowości oddalonej o 600 km od mojej Kancelarii. Prosił o przeanalizowanie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Zależało mu na czasie oraz na tym by cena usługi była niska. Niektórzy stwierdzą, że albo wysoka jakość, albo niska cena. Niemniej w swoich usługach staram godzić się te kwestie tak, aby Klient był zadowolony.

Szybka recenzja umowy najmu online pozwoliła Klienta uchronić od późniejszych przykrych niespodzianek przy zakończeniu umowy. Klient był bardzo zadowolony, a sprawa zakończyła się szybko.

Spis treści:

 • 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o umowie najmu mieszkania
 • Konsultacja prawna w sprawie najmu mieszkania
 • 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o umowie najmu mieszkania

  Poniżej wskazuję 7 najczęściej zauważalnych błędów umowy najmu, które przy pomocy prawnika lub osoby zajmującej się na co dzień umowami najmu można szybko wyeliminować. Na podstawie mojej praktyki z umowami najmu w Warszawie, Łodzi czy Lublinie najczęstszymi problemami spotykanymi przy umowie najmu są:

  1. Brak odpowiedniej reprezentacji przy podpisaniu umowy najmu. Brak zgody małżonka wynajmującego w zakresie umowy najmu. Brak elementów i istotnych danych osobowych pozwalających później dochodzić skutecznie i szybko swoich praw przed sądem.
  2. Nieprawidłowe wskazanie powierzchni i pomieszczeń oddanych do użytku w ramach umowy najmu.
  3. Nieumiejętne określenie wysokości czynszu najmu. Czynsz najmu jest elementem istotnym umowy, od którego wynajmujący płaci stosowny podatek. Odpowiednie zapisy i ustalenia stron w umowie pozwalają na zgodne z prawem zmniejszenie kwot odprowadzanych do urzędu skarbowego.
  4. Brak w umowie odpowiednich zapisów określających obowiązki najemcy. Taka sytuacja prowadzi często do nerwów i zbędnych kosztów po stronie wynajmującego przy odbiorze mieszkania po okresie najmu.
  5. Niezgodne z prawem zapisy umowy dotyczące wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony jak i nieokreślony.
  6. Nieprawidłowe zapisy dotyczące rozliczenia kaucji.
  7. Nieprawidłowo skonstruowany protokół zdawczo-odbiorczy stanowiący załącznik do umowy.

  Konsultacja prawna w sprawie najmu mieszkania

  Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, a przeszukałeś już internet w poszukiwaniu odpowiedniego wzoru umowy i nadal nie możesz zaufać darmowym wzorom – zapraszam do konsultacji prawnej. Podobnie w sytuacji, kiedy zastanawiasz się nad podpisaniem umowy, której zapisy mogą być dla ciebie jako najemcy bardzo niekorzystne i spowodować późniejsze komplikacje finansowe.

  We wszystkich sprawach związanych z umowami najmu mieszkania zachęcam do bezpłatnego kontaktu i wstępnego omówienia sytuacji prawnej.

  Dominik Nowak radca prawny porady prawne, opinie prawne, pisma procesowe Warszawa |Śródmieście | Mokotów

  Dominik Nowak – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2009 r. jako prawnik w organach administracji szczebla centralnego oraz samorządowego. Prawnik z doświadczeniem w zakresie spraw rodzinnych, nieruchomości oraz pomocy społecznej. Praktyk w zakresie postępowań związanych z pomocą społeczną, prawem rodzinnym, odszkodowaniami, prawem nieruchomości. Reprezentuje klientów przed sądami w sprawach z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego i innych dziedzin prawa cywilnego.


  ZADZWOŃ KONTAKT: tel. 500-86-11-30