Grzywna za lekkomyślny lub złożony w złej wierze wniosek o ubezwłasnowolnienie. Prawnik radzi – krok po kroku – Warszawa, Siedlce, Płock.

Skoro odwiedzacie Państwo mojego bloga, zapewne interesuje Państwa temat ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego.

W kilku wcześniejszych wpisach wyjaśniłem problematykę postępowania o ubezwłasnowolnienie oraz przygotowałem wzór wniosku.

W dzisiejszym wpisie skupię się na osobach mogących złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie oraz skutkach lekkomyślnego złożenia takiego wniosku.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może skierować do sądu:

 1. małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
 2. krewny w linii prostej osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
 3. rodzeństwo osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
 4. przedstawiciel ustawowy osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
 5. prokurator.

Pisałem o tym we wcześniejszym wcześniejszym artykule, z którym można się zapoznać się w tym miejscu:

„Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie”

Jednocześnie należy pamiętać, że skierowanie wniosku o ubezwłasnowolnienie niesie ze sobą dalekosiężne skutki dla osoby objętej wnioskiem.

W związku z powyższym ustawodawca przewidział środki mające powstrzymać osoby wskazane jako wnioskodawcy od lekkomyślnego lub w złej wierze składania wniosku o ubezwłasnowolnienie.

Art. 545 § 4 kodeksu postępowania cywilnego stanowi: Kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie podlega karze grzywny.

Pamiętaj ! Składając wniosek w złej wierze lub lekkomyślnie narażasz się na karę do 3 tysięcy złotych!

Jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, grzywnę wymierza się w kwocie do trzech tysięcy złotych. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa.
 Na postanowienie o nałożeniu grzywny służy zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub od dnia ogłoszenia na posiedzeniu sądu. Jeśli sąd nałożył na Ciebie grzywnę i chcesz się od niej odwołać – zapraszam do komentowania lub kontaktu w celu omówienia jak prawidłowo złożyć odwołanie.
Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub masz wątpliwości czy Twój wniosek mógłby być złożony w złej wierze zapraszam do komentowania lub kontaktu. Wskazane problemy będę się starał omówić indywidualnie bądź we wpisach.

Jeśli po przeczytaniu powyższego wpisu nadal macie Państwo pytania w zakresie osób które mogą złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub grzywny nałożonej przez Sąd – zapraszam do kontaktu i komentowania.

Odpowiadam na każde poruszone przez Państwa kwestie oraz zachęcam do wskazywania co powinno być przedmiotem kolejnych wpisów.Dominik Nowak radca prawny porady prawne, opinie prawne, pisma procesowe Warszawa |Śródmieście | MokotówDominik Nowak – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2009 r. jako prawnik w organach administracji szczebla centralnego i samorządowego. Posiada doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych, nieruchomości . Praktyk w zakresie postępowań związanych z pomocą społeczną, prawem rodzinnym najmem lokali użytkowych i mieszkalnych. Reprezentuje klientów przed sądami w sprawach z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego i odszkodowań.

 

4 Replies to “Grzywna za lekkomyślny lub złożony w złej wierze wniosek o ubezwłasnowolnienie. Prawnik radzi – krok po kroku – Warszawa, Siedlce, Płock.”

 1. Gdzie można sprawdzić czy dana osoba jest ubezwłasnowolniona i kto jest jej opiekunem?
  Czy opiekunem może zostać osoba na stałe mieszkająca za granicą?
  Czy można kwestionować słuszność wyboru opiekuna?

  1. Dominik Nowak radca prawny says: Odpowiedz

   Dziękuję za pytanie, przedstawiony problem postaram się kompleksowo przedstawić w następnym wpisie, który niebawem zostanie opublikowany. Mam nadzieję, że znajdą się tam wszelkie odpowiedzi dotyczące problemu ubezwłasnowolnienia, opiekuna, możliwości kwestionowania wyboru opiekuna oraz tego czy należy mieszkać w miejscowości, w której przebywa osoba ubezwłasnowolniona.

 2. Dzień dobry Ja mam chorego brata psychicznie od dawna jest dorosły ma 62 lata i chciałabym go ubezwłasnowolnić z takiego powodu ze nie kontroluje siebie sam ostatnio w sierpniu wziął jakąś pozyczkę na niedużą kwotę ,a teraz firma windykacyjna sie upomina o dług.Jakie dokumenty powinnam zgromadzić w związku z ubezwłasnowolnieniem i ile kosztuje taka sprawa.

 3. Dzień dobry jetem mamą prawie 18letniego syna z autyzmem. Jest on osobą nie mówiącą.Znajoma powiedziała ,że mogę go ubezwłasnowolnić. Ona wystąpiła o ustanowienie obojga rodziców,czy rzeczywiście jet to możliwe . Męża często nie ma w domu,ale zdarzają się sytuacje gdzie jedno z rodziców idzie do szpitala ,a drugie sprawuję opiekę nad dzieckiem . Czy można dostać zaświadczenia oddzielne o sprawowanej opiece nad dzieckiem od sądu. Czy lepiej jest składać wniosek na jednego opiekuna. Bardzo proszę o radę, bo zupełnie nie wiem co mam robić . Każdy doradza co innego. A niedługo nie będę mogła za syna załatwić nic. Może być duży problem Bardzo dziękuję

Dodaj komentarz