Skoro odwiedzacie Państwo mojego bloga, zapewne interesuje Państwa temat ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego.
W kilku wcześniejszych wpisach wyjaśniłem problematykę postępowania o ubezwłasnowolnienie oraz przygotowałem wzór wniosku.
W dzisiejszym wpisie skupię się na osobach mogących złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie oraz skutkach lekkomyślnego złożenia takiego wniosku.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może skierować do sądu:
- małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
- krewny w linii prostej osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
- rodzeństwo osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
- przedstawiciel ustawowy osoby, która ma być ubezwłasnowolniona,
- prokurator.
Pisałem o tym we wcześniejszym wcześniejszym artykule, z którym można się zapoznać się w tym miejscu:
„Kto może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie”
Jednocześnie należy pamiętać, że skierowanie wniosku o ubezwłasnowolnienie niesie ze sobą dalekosiężne skutki dla osoby objętej wnioskiem.
W związku z powyższym ustawodawca przewidział środki mające powstrzymać osoby wskazane jako wnioskodawcy od lekkomyślnego lub w złej wierze składania wniosku o ubezwłasnowolnienie.
Art. 545 § 4 kodeksu postępowania cywilnego stanowi: Kto zgłosił wniosek o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie podlega karze grzywny.
Pamiętaj ! Składając wniosek w złej wierze lub lekkomyślnie narażasz się na karę do 3 tysięcy złotych!
Jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, grzywnę wymierza się w kwocie do trzech tysięcy złotych. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa.
Jeśli po przeczytaniu powyższego wpisu nadal macie Państwo pytania w zakresie osób które mogą złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie lub grzywny nałożonej przez Sąd – zapraszam do kontaktu i komentowania.
Odpowiadam na każde poruszone przez Państwa kwestie oraz zachęcam do wskazywania co powinno być przedmiotem kolejnych wpisów.
Dominik Nowak – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od 2009 r. jako prawnik w organach administracji szczebla centralnego i samorządowego. Posiada doświadczenie w zakresie spraw rodzinnych, nieruchomości . Praktyk w zakresie postępowań związanych z pomocą społeczną, prawem rodzinnym najmem lokali użytkowych i mieszkalnych. Reprezentuje klientów przed sądami w sprawach z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego i odszkodowań.
Gdzie można sprawdzić czy dana osoba jest ubezwłasnowolniona i kto jest jej opiekunem?
Czy opiekunem może zostać osoba na stałe mieszkająca za granicą?
Czy można kwestionować słuszność wyboru opiekuna?
Dziękuję za pytanie, przedstawiony problem postaram się kompleksowo przedstawić w następnym wpisie, który niebawem zostanie opublikowany. Mam nadzieję, że znajdą się tam wszelkie odpowiedzi dotyczące problemu ubezwłasnowolnienia, opiekuna, możliwości kwestionowania wyboru opiekuna oraz tego czy należy mieszkać w miejscowości, w której przebywa osoba ubezwłasnowolniona.
Dzień dobry Ja mam chorego brata psychicznie od dawna jest dorosły ma 62 lata i chciałabym go ubezwłasnowolnić z takiego powodu ze nie kontroluje siebie sam ostatnio w sierpniu wziął jakąś pozyczkę na niedużą kwotę ,a teraz firma windykacyjna sie upomina o dług.Jakie dokumenty powinnam zgromadzić w związku z ubezwłasnowolnieniem i ile kosztuje taka sprawa.
Dzień dobry jetem mamą prawie 18letniego syna z autyzmem. Jest on osobą nie mówiącą.Znajoma powiedziała ,że mogę go ubezwłasnowolnić. Ona wystąpiła o ustanowienie obojga rodziców,czy rzeczywiście jet to możliwe . Męża często nie ma w domu,ale zdarzają się sytuacje gdzie jedno z rodziców idzie do szpitala ,a drugie sprawuję opiekę nad dzieckiem . Czy można dostać zaświadczenia oddzielne o sprawowanej opiece nad dzieckiem od sądu. Czy lepiej jest składać wniosek na jednego opiekuna. Bardzo proszę o radę, bo zupełnie nie wiem co mam robić . Każdy doradza co innego. A niedługo nie będę mogła za syna załatwić nic. Może być duży problem Bardzo dziękuję